Voor een duurzame lokale economie

 

(deze tekst downloaden in PDF kan je hier)

Korte inhoud:

Inleiding

Onze voorstellen

1. Lokaal werkgelegenheidsbeleid

2. Kiezen voor sterke KMO’s

3. Duurzame bedrijven in een duurzame gemeente?

4. Regie van het lokaal economisch en tewerkstellingsbeleid door de gemeente

 

©h.vereycken


Voor een duurzame lokale economie

Groen + komt op voor een duurzame lokale economie in Kampenhout. Met “duurzaam” bedoelen we:
1. Een milieuvriendelijke economie: een economie die zuinig omspringt met energie, grondstoffen, water, lucht en bodem niet vervuilt, weinig afval nalaat en niet nodeloos beslag legt op groen en open ruimte, maar integendeel bijdraagt tot de kwaliteit van het leven en van de leefomgeving, vandaag en morgen.
2. Een sociaal rechtvaardige economie: een economie die tegemoet komt aan lokale noden en zorgt voor kwaliteitsvolle jobs met specifieke aandacht voor het (samen)werken met kansengroepen.
3. Een democratische economie: een economie die inspraak en participatie van eigen werknemers, van omwonenden en van consumenten hoog in het vaandel draagt.
naar boven


Onze voorstellen

1. Lokaal werkgelegenheidsbeleid
Werk geeft aan mensen de zekerheid van een vast inkomen. Het zorgt voor een sociaal netwerk en een structuur in het leven. Werk hebben is één van de belangrijkste hefbomen om er echt bij te horen en op een degelijke manier te kunnen participeren aan het lokale leven.
De tewerkstellingsgraad (het aantal inwoners tussen 18 en 65 jaar dat werkt) ligt hoog in Kampenhout. Toch zijn er ook in onze gemeente werkzoekenden die omwille van allerlei omstandigheden moeilijk een job vinden en uit de boot dreigen te vallen.
De gemeente Kampenhout levert al vele jaren inspanningen om kanszoekenden te begeleiden naar en te ondersteunen in een tewerkstelling.
Groen + wil dit gevoerde beleid bestendigen en verder uitbouwen wanneer er zich nieuwe kansen voordoen.

1.1 Samenwerken met de lokale werkwinkel
Lokale dienstenwerkgelegenheid bestendigen en verder uitbouwen
De werking van PWA en de samenwerking met de stad Vilvoorde verloopt prima en moet verder uitgebouwd worden.

Groen + wil samenwerken met bedrijven in de sociale economie om kansengroepen te begeleiden en op te leiden op de werkvloer. Bedrijven in de sociale economie werken een opleiding uit op maat voor artikel 60-ers en PWA’ers en volgen de uitgevoerde taken steekproefsgewijs op.

1.2 Lokale tewerkstelling stimuleren
Oprichten van een stuurgroep lokale economie
Voor ondernemers in onze regio is het niet altijd even makkelijk om personeel te vinden. Het is vaak een hele zoektocht voor werkgevers om op het juiste moment met werkzoekenden in contact te komen.
Groen + wil daarom een stuurgroep lokale economie oprichten. Gemeentebestuur, OCMW, PWA, werkwinkel, sociale economieprojecten en de lokale werkgevers participeren in de stuurgroep.

Stimuleren en ondersteunen van lokale tewerkstellingkansen
Groen + wil de lokale ondernemers maximaal ondersteunen om werknemers aan te werven uit de directe omgeving:
 De werkgevers kunnen via de stuurgroep lokale economie hun vacatures doorgeven. De vacatures worden op de gemeentelijke website geplaatst en uitgehangen in de lokale werkwinkel.
 Het lokale bestuur brengt werkzoekende en ondernemer samen en organiseert op regelmatige basis jobbeurzen i.s.m. VDAB en de lokale werkwinkel.
 Het lokale bestuur informeert de ondernemers over de mogelijkheden van het oprichten van een invoegbedrijf met kansengroepen (oudere werkzoekenden, kortgeschoolden, als doorstroming voor artikel 60ers) i.s.m. het Regionaal Incubatiecentrum.
 Het lokale bestuur plant een permanent overleg met de bedrijven in de sociale economie en beschutte werkplaatsen zodat de tewerkstellingskansen dicht bij huis voor kansengroepen verhogen.
 Het lokale bestuur informeert over alternatieve tewerkstellingsmogelijkheden. Zij werkt hiervoor samen met onder andere vzw Link en vzw de Kiem. Werkzoekenden kunnen via deze vzw’s een stage lopen bij de Kampenhoutse ondernemers.
 Het lokale bestuur organiseert informatiemomenten voor ondernemers over tewerkstellingsmaatregelen, het opstellen van een diversiteitsplan en nieuwe tewerkstellingsinitiatieven bij aanwerving van personeel i.s.m. RESOC.

naar boven

2. Kiezen voor sterke KMO’s
KMO’s blijven de ruggengraat van onze economie. KMO’s creëren werkgelegenheid en hoppen niet van het ene land naar het andere om financieel het onderste uit de kan te halen. De lokale middenstand is een cruciale partner.
Groen + wil buurten leefbaarder maken door te investeren in dat lokaal economisch weefsel.

2.1 Buurtwinkels en kleine zelfstandige ondernemingen
De gemeente maakt een strategisch commercieel plan op waarbij de detailhandel en in het bijzonder de buurtwinkel een plaats krijgen. De gemeente stimuleert winkelen in eigen buurt door promotie van plaatselijke winkels via promotiecampagnes. Er wordt een digitale gids samengesteld waar alle plaatselijke handelaars die dit wensen in opgenomen worden.
Nieuwe inwoners krijgen een waardebon om aan te zetten tot shoppen in eigen buurt.
Buurtwinkels kunnen service - punten worden en bieden een ruimere service aan: diensten van de Post, de Lijn, de NMBS.

Groen + wil de markten stimuleren omwille van hun belangrijke sociale functie. Onze wekelijkse dinsdagavond markt wordt gepromoot en een grote waaier aan producten worden aangetrokken. Daarbij willen we in het bijzonder aandacht voor de verkoop van biologische producten op de wekelijkse markt.
Tijdens de ‘week van de bio’, jaarlijks georganiseerd door Bioforum in de maand juni, wordt een biomarkt georganiseerd.

Groen + is verkocht!
Wij willen dat de gemeente zich profileert als Fair Trade gemeente. De gemeente geeft het goede voorbeeld en koopt voor eigen gebruik en voor recepties Fair Trade producten. Via de GROS (gemeentelijke raad voor ontwikkelingssamenwerking) worden de plaatselijke handelaars gestimuleerd een aanbod Fair Trade producten in hun assortiment op te nemen.
Groen + wil dat de jaarmarkten en kermissen in elke deelgemeente nieuw leven ingeblazen krijgen. De gemeente pleegt overleg met de zelfstandigen en bewoners uit de buurt zodat elkeen betrokken is bij de activiteiten en een maximale inbreng heeft.

2.2 Landbouw als volwaardige economische sector
De boer als natuur - en landschapsbeheerder:
Groen + wil de boeren stimuleren om samen met natuurverenigingen en Regionaal Landschap Dijleland aan agrarisch natuurbeheer te doen. Het aanplanten van bijvoorbeeld streekeigen hagen om erosie tegen te gaan wordt door de gemeente financieel ondersteund.

De gemeente moedigt boeren aan om over te schakelen naar biolandbouw.

De boer als schakel in de toeristische ontwikkeling van een streek:
Groen + wil een landbouwleerpad oprichten vertrekkende vanuit de witloofveiling. Zo leren onze kinderen over de evolutie in onze lokale landbouwactiviteiten.

Groen + wil jaarlijks een witlooffeest organiseren in samenwerking met het Kampenhoutse verenigingsleven en de betrokkenen in de witloofteelt. Op die manier zetten we het Kampenhoutse witte goud voor een breed publiek op passende wijze in de kijker.
naar boven


3. Duurzame bedrijven in een duurzame gemeente

3.1 Duurzaam ondernemen lokaal verankeren
Het lokale bestuur voert een krachtig beleid rond duurzaam ondernemen
Duurzaam ondernemen is actueel. Ondernemers hebben meer en meer aandacht voor de sociale en de ecologische aspecten van hun bedrijfsvoering. Werknemers, omwonenden en consumenten worden kritischer en willen dat bedrijven op een sociaal en ecologisch verantwoorde wijze werken.

Het lokale bestuur plaatst duurzaam ondernemen op de agenda in de stuurgroep lokale economie.

Er wordt een website opgezet rond duurzaam ondernemen in samenwerking met de stuurgroep lokale economie en met een link naar de gemeentelijke website.

Het lokale bestuur heeft een voorbeeldrol inzake duurzaam ondernemen en past het duurzaam ondernemerschap toe in de eigen diensten.

3.2 Aankoopbeleid
Groen + wil dat de gemeente geeft voorrang aan duurzame producten in zijn aankoopbeleid
Bij de aankoop van producten wordt rekening gehouden met sociale – en milieucriteria. On-line gidsen voor duurzame aankopen zijn www.gidsvoorduurzameaankopen.be en www.milieukoopwijzer.be

De gemeentelijke diensten gebruiken zelf milieuvriendelijk drukwerk. Bij het drukken van brochures, briefpapier en de gemeenteberichten (het trimesteriele info blad van Kampenhout) worden milieuvriendelijke eisen gesteld zoals het gebruik van kringlooppapier en drukken met vegetale inkten.

Er worden “eerlijke” producten gebruikt, koffie en thee met Fair Trade label, in de gemeentelijke diensten en tijdens recepties.

3.3 Ethisch beleggen:
Groen + wil het gemeentegeld ethisch beleggen.

3.4 Mobiliteit:
Groen + wil via allerhande maatregelen het verkeer in onze gemeente aangenamer maken:
Deelname aan “Fietsen naar Kyoto”, een initiatief van de BBL, voor de gemeentelijke werknemers.
Deelname aan “Met belgerinkel naar de winkel”.
Deelname aan “de korterittencontracten” van Mobiel 21 gans het jaar door.
Een motiverende fietsvergoeding voor de gemeentelijke werknemers.

naar boven



4. Regie van het lokaal economisch en tewerkstellingsbeleid door de gemeente
Groen + wil “sociale voorkeur” bij het uitbesteden van onderhoudswerken in de gemeente.
Om beschutte en sociale werkplaatsen meer kansen te bieden, kan de gemeente bepaalde overheidsopdrachten door hen laten uitvoeren. De procedure “sociale voorkeur” is in de wet voorzien. Concreet worden verschillende beschutte werkplaatsen en sociale werkplaatsen aangeschreven. De opdrachten kunnen bestaan uit bijvoorbeeld groenonderhoud, schilderwerken, poetsen, onderhoud van bushokjes, klussen en bouwwerken. De gemeente schakelt zo kansengroepen in voor taken die hen heel wat leermogelijkheden geeft en later betere kansen in het reguliere arbeidscircuit.
De gemeente legt deze werkwijze, het hoe en het waarom grondig uit in de gemeenteberichten en op de website van Kampenhout.

Groen + wil steeds op zoek gaan naar alternatieve subsidiebronnen, mogelijk in samenwerking met bijvoorbeeld bedrijven in de sociale economie, om extra dienstverlening voor de Kampenhoutse bevolking te kunnen opstarten en realiseren. Wij willen ons hierbij richten naar de meest zorgbehoevende inwoners zoals zieken, senioren, sociaal zwakkeren.

Groen + denkt onder andere aan de opstart van een buurt – en nabijheidsdienst die bij een welomlijnde doelgroep kleine taken uitvoert.
Deze ploeg kan, in samenwerking met de ziekenfondsen en ziekenhuizen, werken rond veiliger wonen voor senioren. Er worden door de ploeg kleine ingrepen gedaan aan de woningen zodat ze beter aangepast worden aan hun bewoners: werken rond valpreventie en het aanbrengen van handgrepen.
Ook een boodschappendienst kan vanuit de buurt – en nabijheidsdienst opgestart worden.
De uitgevoerde taken worden betaald door de opdrachtgever op basis van het inkomen (met sociale correctie).
naar boven
 

terug